Astraat

(gereed 2018)

Bijgewerkt op 22 december 2021

Sinds 2017 rijdt het openbaar vervoer niet meer door de westelijke binnenstad. De ruimte die hierdoor in de Astraat, Brugstraat en Munnekeholm is ontstaan, is opnieuw ingericht om meer ruimte te geven aan voetgangers en fietsers. De straten zijn van gevel tot gevel ingericht met een profiel bestaande uit een loopzone en een rijloper. Waar extra ruimte was, zijn stoepen aangebracht waar uitstallingen op geplaatst kunnen worden. Ondernemers in de Astraat, Brugstraat en Westerhaven hebben gezamenlijk een reclamebord van metaal en hout laten ontwerpen, die precies op deze stoepen past en identiteit geeft aan de straten. In de Astraat zijn plantvakken met zitranden aangebracht voor meer groen. Ook zijn er in de Astraat en de Brugstraat zes extra bomen geplant ter vervanging van drie gekapte bomen bij het Akerkhof. De werkzaamheden zijn inmiddels afgerond. Uit de evaluatie is gebleken dat er een aanpassing nodig is van de geleidelijnen. Het contrast tussen de geleidelijnen en de omliggende bestrating is te klein, waardoor met name slechtzienden zich niet goed kunnen oriënteren. Deze worden daarom nog vervangen.

Foto: Jeroen van Kooten

Herinrichting Astraat, Brugstraat, Munnekeholm from Gemeente Groningen on Vimeo.

 

 

 

Astraat

Kaart

Op de kaart worden de punten aangegeven die voor dit project van toepassing zijn.

Tijdlijn

Hieronder ziet u een tijdlijn waarbij per datum de actie wordt uitgelegd.

  • Oktober 2017

    Start werkzaamheden nieuwe inrichting Astraat tot aan de ABrug

  • Sep 2017

    Bussen en overige verkeer gaan nieuwe route rijden.

  • Augustus 2017

    Besluit college definitief ontwerp Astraat

  • Voorjaar 2017

    Start werkzaamheden busroute binnenstad west

  • Voorjaar 2017

    Inspraaktraject wijziging busdienstregeling

  • Voorjaar 2017

    Besluit gemeenteraad inrichtingsplan Astraat/Brugstraat/Munnekeholm

  • Verwacht april 2017

    Besluit college inrichtingsplan Astraat/Brugstraat/Munnekeholm

  • Najaar 2016

    Binnenstadcafé over inrichting Astraat/Brugstraat/Munnekeholm

  • November 2016

    Besluit college definitief ontwerp busroute binnenstad west

  • Juni 2016

    Besluit gemeenteraad inrichtingsplan busroute binnenstad west

Veelgestelde vragen

  • Wat verandert in het gebied?

    Fase 1: nieuwe busroute

    – aanleg centrumbushalte West (hoek Aweg/Westerhaven)
    – busroute langs Westerhaven
    – parallelweg langs Westerhaven in zuidelijke richting voor auto en fiets
    – nieuwe indeling kruispunt Eendrachtsbrug
    – snellere doorstroming verkeer
    – aanpassen bocht Abel Tasmanplein
    – vrije busbaan Emmabrug

    Fase 2: aanpassing Astraat/Brugstraat/Munnekeholm

    -voor de Brugstraat Munnekeholm is een voorlopig ontwerp vastgesteld.

    -voor de Astraat is inmiddels een definitief ontwerp vastgesteld.

    – zie de downloads bijlagen bij 5 voor de inhoud van deze plannen.

  • Wat betekent dat voor de auto?

    Autoverkeer vanaf de Eeldersingel richting Westerhaven zal straks via Eendrachtskade en Hoendiepskade gaan. De kruising Eendrachtsbrug wordt overzichtelijker. Dit gebeurt door het aantal (afslaande) bewegingen op deze kruising te verminderen. Dat heeft een gunstig effect op de doorstroming voor bus én auto.

    Autoverkeer in zuidelijke richting (ook naar parkeergarage Westerhaven) gaat vanuit noordelijke richting via de parallelweg Westerhaven naast de busbaan.

    De entree van de parkeergarage is vanaf de parallelweg, dus vanuit noordzijde Westerhaven.

    Uitgaand verkeer uit de parkeergarage gaat linksaf richting Eendrachtskade noordzijde.

    Fietsers richting zuid rijden met de auto op de parallelweg Westerhaven. Fietsers richting noord hebben een aparte fietsstrook.

    Langs de parallelweg vindt laden en lossen plaats en is ruimte voor gehandicaptenparkeren en fietsparkeren.

  • Wat is de nieuwe busroute?

    De nieuwe busroute is langs de Westerhaven-Eeldersingel-Zuiderdiep-Hoofdstation. Daardoor krijgen voetgangers en fietsers meer ruimte in de Astraat/Brugstraat/Munnekeholm. De Westerhaven krijgt een vrije busbaan. De bussen rijden straks vanaf de Westersingel of Hoendiepskade via de nieuwe Centrumhalte West naar de Westerhaven. Via de Eeldersingel, Emmabrug en Stationsweg gaan ze weer via het Gedempte Zuiderdiep en de Herebrug naar het busstation.

    De Westerhaven en het Gedempte Zuiderdiep worden de belangrijkste westelijke haltes voor busreizigers

  • De bus rijdt niet meer de oude binnenstadsroute, ik ben slecht ter been, hoe kom ik daar?

    Vanaf zondag 3 september 2016 rijden de OV-bussen niet meer in de Astraat, Brugstraat en Munnekeholm. Is het overbruggen van de afstand naar hartje stad voor u daardoor minder eenvoudig? Neem dan de Pendelbus Binnenstad. Hij rijdt vanaf 3 september tussen de Westerhaven, het Akerkhof en het Zuiderdiep heen en weer, eerst als proef voor een jaar. De Pendelbus Binnenstad rijdt overdag om de tien minuten. Een ritje kost € 0,50. Voor houders van een WMO- of Stadjerspas is het gratis.

    Lees meer op de projectpagina Pendelbus Binnenstad.

  • Waarom zijn de veranderingen nodig?

    Het wordt steeds drukker in de van oudsher middeleeuwse binnenstad. We willen daarom de komende jaren slimmer met de beschikbare ruimte om gaan. Het centrum moet een gebied blijven waar het goed toeven is. Daarom krijgen voetgangers en fietsers méér ruimte. Om die reden gaan we verschillende straten en pleinen herinrichten: het voetgangersgebied wordt zo’n 20 % groter. En daarom maken we de keuze om de bus via andere rou­tes – niet meer door de Astraat/Brugstraat/Munnekeholm – te laten rijden.

Ik heb een vraag

Heeft u een vraag over dit project, dan kunt u deze hieronder stellen. Wij zullen uw vraag zo spoedig mogelijk beantwoorden.